Základní parametry

Šité na míru VÁM

Vzhled a  vybavení už při prvním pohledu napoví, kdo je majitelem sauny. Velikost sauny, dispoziční řešení, výběr materiálů a doplňků jsou důležitými rozhodnutími pro funkčnost sauny. To vše zároveň vypovídá o Vaší osobnosti, stylu a vkusu.

Umístění

Dostatek místa, připojení na elektřinu i návaznost na prostory k ochlazení a relaxaci jsou důležité.

Více…

Velikost

Saunování je o uvolnění svalů a relaxaci mysli. Pohodlí by tedy mělo být prioritou.

Více…

Dřevo

Vzhled, vůně, dlouhá životnost, bezpečnost nebo snadná údržba? Co je důležité pro Vás?

Více…

Kamna

Zvítězí autentická atmosféra živého ohně nad praktickou stránkou elektrických kamen?

Více…

Vybavení

Podmanivá vůně, intimní atmosféra barevného osvětlení nebo uklidňující pohled do přírody?

Více…

Umístění sauny

Na míru Vašemu bydlení

Saunu pořizujete stejně jako bydlení na delší dobu, je tedy na dobré promyslet její umístění a vzhled. Pokud Vám tyto věci nic neříkají nebo s nimi nechcete ztrácet čas, rádi to uděláme za Vás.

Horko střídá chlad

Při rozhodování o umístění sauny byste měli mít na paměti, že správné saunování má 3 fáze:

Postup saunování

Vaše sauna by měla být umístěna tak, aby na ni funkčně navazovaly prostory, kde bude možné celý cyklus pohodlně realizovat.

K ochlazení poslouží sprcha, závěsné vědro, bazén, či dřevěná káď. V zimním období stačí i posezení na chladném vzduchu.

K odpočinku postačí lavice, polohovací křeslo nebo si můžete dopřát luxusu ve velkorysé relaxační místnosti s lehátky, krbem a tlumeným osvětlením.

Aby ladila s okolím

Nezanedbatelný není ani vzhled sauny.
Máte rádi moderní styl, minimalistický design nebo Vaše oko potěší útulné venkovské bydlení? Přizpůsobte stylu Vašeho domova i Váš nový relaxační prostor, tak aby celkový vzhled Vašeho bydlení dotvořil a pozvedl.

 

Na stavbu sauny použijeme stejný materiál jako na Vašem domě či v zahradě. Přizpůsobíme barvu nátěru, typ osvětlení nebo doplňků.

Návrh designu můžete nechat zcela na nás nebo přijít s vlastními požadavky.

Přemýšlíme nad Vaším zážitkem

Velikost a uspořádání sauny

Nepodceňte jeden z nejdůležitějších parametrů. Saunování představuje relaxaci a odpočinek. Kabina, ve které se krčíte a nemůžete se pořádně natáhnout, Vám uvolnění těžko může přinést. Také například výškové uspořádání lavic ovlivní, jestli si Vaší chvíli klidu náležitě vychutnáte.

Je dobré si zodpovědět následující otázky…

Kolik osob bude běžně saunu využívat?

Saunujete se rádi vleže nebo vsedě?

Jaká je Vaše výška?

Jak jste limitováni prostory, kam chcete saunu umístit?

Rozměry saunové kabiny

Doporučená vnitřní výška domácí sauny je 2,1 m. Minimální délka vnitřní strany sauny pro saunování vleže je 190 cm, pro pohodlné ležení však doporučujeme 200-220 cm.

Je dobré mít na paměti, že saunu si pořizujeme patrně jen jednou, mohli bychom tedy litovat ušetřených pár centimetrů prostoru, které nám pak znemožní pohodlně si vychutnat relaxaci. Naproti tomu zbytečně velký prostor se bude déle vytápět a prodraží provoz sauny.

Také se zamyslete nad následujícími otázkami…

Jaké jsou Vaše tělesné rozměry?

Stačí Vám příjemné prohřátí nebo je 90 °C málo?

Budete chtít během saunování teplotu střídat?

 

Rozměry lavic

Teplota v sauně je závislá na výšce, ve které sedíte či ležíte. Pokud jste tedy zarytí zkušení saunaři a 100 °C považujete za standard, dolní lavice je pro Vás zbytečná. Pokud se ale jednomu z partnerů nedělá z vysokých teplot dobře a druhý si v nich libuje, bude lepší klasické schodišťové rozmístění lavic.

Pro pohodlí je velmi důležitá také šířka lavic. 50 cm pro oporu rukou položených vleže podél těla opravdu nestačí. Standardně dodáváme lavice o šíři 65 cm a více, a to na míru zákazníka.

Pečlivě vybíráme každý kousek

Materiál uvnitř sauny

Naše sauny stavíme z kvalitních lety prověřených materiálů, odpovídajících vysokým provozním nárokům sauny.

Na stavbu saun se používá dřevo pocházející ze severských zemí, přizpůsobené drsným klimatickým podmínkám. Mají vyšší hustotu, těsnější skladbu letokruhů, jiný obsah silic, nižší tepelnou vodivost. Vynikají tak mnohem vyšší odolností než dřeviny rostoucí u nás. Dřevo je tak rozměrově stálejší, méně pracuje, v sauně dosahuje nižších povrchových teplot a vydrží dlouhá léta v původním stavu.

České dřeviny používané například k výrobě nábytku naopak nejsou pro použití vhodné. Tvrdé dřevo jako např. dub nebo buk se v sauně rozpálí na vysoké teploty, smolné dřeviny jako modřín či borovice zase mohou způsobit popáleniny od pryskyřice. České dřevo, díky prostředí kde vyrostlo, není tak odolné proti teplotním extrémům, proto se může kroutit a praskat.

5 vlastností námi používaného dřeva:

 1. Odolnost proti vysokým teplotám a velkým teplotním výkyvům
 2. Odolnost proti vysoké vlhkosti
 3. Bez chemického ošetření. Z důvodu odpařování a vdechování.
 4. Nízká tepelná vodivost. Vyhřátý materiál nesmí při dotyku pálit.
 5. Bez smolných výronů. Mohou způsobit těžké popáleniny.

Vaše sauna tak bude mít nejen krásný vzhled, ale také dlouhou životnost. Poskytne Vám pohodlí a bezpečí.

 

Jaké dřevo je pro Vaší saunu to pravé?

Skandinávský Smrk

Tradiční sauna, přirozená krása

Klasický materiál na stavbu sauny oblíbený pro svou nižší pořizovací cenu.

Světlé dřevo s drobnými suky se pro svůj rustikální vzhled hodí do prostředí spojeného s přírodou. Jeho struktura je jemná a rovnoměrná, proto ani v moderních domovech jeho příjemný jednoduchý vzhled nebude působit rušivě.

Nevýhodou tohoto dřeva jsou výrony pryskyřice ze smolníků, ke kterým z počátku dochází. Z tohoto důvodu a pro svojí vyšší tepelnou vodivost není skandinávský smrk vhodný pro výrobu saunových lavic.

Osika

Exkluzivní jednoduchost a čistota

Jednoduchý elegantní vzhled jasně světlého dřeva bez suků dokonale padne tradiční sauně, ocení jej ale i příznivci moderního a minimalistického designu.

Prosvětlí a opticky zvětší i interiér malé sauny. Pro osiku je typický vysoký lesk dřeva a hladký povrch. Na rozdíl od skandinávského smrku podléhá menší oxidaci a žloutnutí, svěží luxusní vzhled si tak uchová dlouhá léta.

Lze ji použít na obložení stěn i výrobu lavic, čímž je dosaženo čisté elegance a souladu.

Olše

Jemný příjemný materiál, snadná údržba

Teplý narůžovělý nádech olšového dřeva dodá sauně originalitu a útulnost.

Kromě toho, že dodá sauně příjemnou atmosféru, má olše ještě jednu nespornou výhodu – není náchylná na znečištění a dobře se udržuje.

Velmi příjemný materiál skvěle vzdoruje vlhkosti a je rozměrově stálý. Světle hnědé zabarvení s odstíny narůžovělé a načervenalé získává časem na intenzitě.

Olši pro její vzhled a vlastnosti rádi doporučujeme nejen na obložení stěn ale i pro saunový nábytek. Příjemné na dotek, uklidňující pro oko.

Červený Západní Cedr

Unikátní vlastnosti, král mezi saunovým dřevem

Cedr je považován za nejkvalitnější a nejluxusnější přírodní saunový materiál.

Vyniká skvělými tepelně izolačními vlastnostmi, extrémní trvanlivostí a odolností proti vlhkosti. Vysoký obsah esenciálních olejů mu propůjčuje nezaměnitelnou dřevitou vůni. Jedinečná je i estetická stránka cedru. Typická je pro něj barevná rozmanitost (pestrá paleta hnědých odstínů přecházejících od světle máslové přes narůžovělou až po hnědo-červenou) a výrazná povrchová kresba.

Každý kus cedrového dřeva je jiný, každý je originál. Vaše sauna tak získá na jedinečnosti a přepychu.
 

Srdce každé sauny

Saunová kamna

Kamna zajišťují dvě nezbytné podmínky pro relaxační rituál – vysokou teplotu a vlhkost. Zásadní rozhodnutí o způsobu vytápění ovlivní nejen zážitek ze saunování, ale také náklady na provoz, náročnost obsluhy a dobu potřebnou pro vyhřátí a údržbu.

Při výběru kamen je třeba určit dvě věci:

1. Zdroj energie kamen

V našich podmínkách se používají dva základní typy kamen, a to kamna elektrická a kamna na dřevo. Jejich vlastnostem se věnujeme níže.

2. Výkon kamen

Potřebný výkon kamen začíná na 1 kW na 1 m³ a je odvislý od velikosti a umístění sauny, použitých materiálech vnitřního obložení, prosklení apod. Volba příliš slabých kamen bude znamenat dlouhé vytápění sauny a tím i vyšší provozní náklady, v extrémním případě nebude možné docílit požadované teploty vůbec. Předimenzovaný výkon zase zbytečně zvýší pořizovací cenu.

Kamna na Elektřinu

Komfort, rychlost, snadná obsluha

Elektrická kamna představují vhodnou alternativu pro uživatele upřednostňující bezstarostný provoz. Saunování kdykoli bez dlouhých příprav.

Výhodou je  přesné nastavení požadované teploty. Doba nahřátí elektrickými kamny se pohybuje mezi 30 a 60 minutami. Kamna nevyžadují žádnou speciální údržbu. Nahřívání je možné spustit i na dálku, například cestou z práce.

 • rychlé vyhřátí sauny
 • čistota a snadná údržba
 • snadná instalace
 • přesné nastavení teploty
 • nutnost zavedení silové elektřiny 400 V
 • vyšší provozní náklady
 • postrádá přírodní atmosféru

 

Kamna na dřevo

Tradiční rituál, propojení s přírodou

Vytápění sauny dřevem

Nic nemůže nahradit uklidňující pohled do sálajících plamenů, praskání dřeva a nezaměnitelnou vůni. V podmínkách dnešního moderního bydlení však nebývá vždy praktické tento způsob vytápění zvolit. 

Je třeba počítat s umístěním odtahového komínu i s faktem, že teplotu v sauně není možné přesně regulovat. Obstarávání dřeva, jeho příprava, místo na uskladnění, čištění kamen i sauny – to vše zabere nemálo času. Také vytopení sauny trvá déle než v případě elektrických kamen.

 • atmosféra živého ohně
 • levný provoz v případě vlastního dřeva
 • bez potřeby přívodu silové elektřiny 400 V
 • nutná instalace komínového tělesa
 • obstarávání paliva, místo na uskladnění dřeva
 • pravidelný úklid, čištění a údržba kamen
 • nemožnost nastavení teploty v sauně
 • pomalejší vyhřátí sauny

Regulace kamen na Elektřinu

Pro nastavení teploty v sauně

Výhodou elektrických kamen je nastavitelná teplota. Než se zahájíte svůj saunovací rituál, přesně víte, co Vás čeká.

U elektrických kamen může mít ovládání dvojí umístění:
1. přímo na plášti kamen – u kamen o nižším výkonu určených pro malé sauny
2. externí ovládací panel umístěný zvenku nebo uvnitř sauny – není součástí pořizovací ceny kamen, kupuje se zvlášť.

Externí ovládací panely mívají i další funkce jako například ovládání osvětlení.

Saunové Kameny

Do kamen na dřevo i na elektřinu

Vytápění sauny dřevem

Nezbytnou součástí topidla jsou speciální kameny z hornin odolávajících velmi vysokým teplotám a teplotním šokům spojených s jejich poléváním.

Jejich výběru je potřeba věnovat pozornost jak z důvodu bezpečnosti, tak z estetických důvodů. Nevhodné horniny při zahřátí praskají a odštípnuté kousky mohou někoho nebezpečně zasáhnout.

Zvolit můžete standardní klasické štípané lávové kameny anebo se můžete inspirovat aktuálními trendy a kombinovat různé tvary, velikosti a barvy.

Zážitek všemi smysly

Vybavení sauny

Vybavení může dodat Vašemu saunování jedinečnou atmosféru. Nechte působit prostředí sauny na všechny Vaše smysly a dopřejte si saunovací rituál, který zklidní Vaši mysl, uvolní tělo a posílí imunitu.

Jakou doplňkovou výbavu zvolíte pro svoji sauny Vy?

Okno | prosklená stěna

Ulehčete mysli pohledem do přírody

Barevné podsvícení sauny

Okno v sauně je největším benefitem tradičního saunování. Obohatí relaxaci o zklidňující pohled do přírody, zklidní mysl magickým výhledem na noční oblohu. Mimo to opticky zvětší prostor saunové kabiny. Nejen lidem s klaustrofobickými sklony tak pomůže předejít stísněným pocitům.

Pokud Vám okno umožní výhled do zeleně, rozhodně si nenechte toto propojení saunovacího rituálu s přírodou ujít. U vnitřních saun doporučujeme prosklenou stěnu.

Při stavbě našich saun používáme kalené dvojsklo, abychom zajistili bezpečnou odolnost vůči vysokým teplotám a zároveň ochránili saunu proti úniku tepla. Kromě kamen pak může Vaši saunu pomoci vyhřát i slunce. 

Osvětlení

Nalaďte atmosféru barevným světlem

Barevné podsvícení sauny
Příjemné osvětlení je zásadní způsob, jak zpříjemnit Váš zážitek z relaxace. Intimní přítmí vykouzlí pocit bezpečí, dá odpočinout Vašemu zraku, ztiší neklidné myšlenky. Barevné osvětlení má navíc prostřednictvím chromoterapie moc léčit konkrétní neduhy těla i duše.

Sauny můžeme osvětlit základním bodovým tlumeným světlem, LED pásky umístěnými pod lavicemi a opěrkami, podsvícenými solnými cihlami, podsvíceným polopropustným kamenem nebo vytvoříme speciální zdroj světla přímo pro Vás.

Pokud zvolíte osvětlení s regulací barvy a intenzity, budete mít jistotu, že jej vždy přizpůsobíte aktuálnímu rozpoložení i potřebám všech saunujících, ale také budete mít možnost saunu dostatečně osvítít například při úklidu. Ovladač umístíme uvnitř nebo vně sauny anebo dodáme dálkové ovládání.

Himalájská sůl

Dýchejte lépe

Himalájská sůl k saunování a wellness neodmyslitelně patří. Oblibu si získala díky svým léčivým účinkům, ale také díky atraktivnímu vzhledu, který Váš domov ozvláštní.

Léčivá síla soli se blahodárně projevuje především při alergiích, astmatu, dýchacích potížích, lupence, revmatismu a kožních onemocněních.

Její použití je vhodné jak do prostoru určeného pro relaxaci, tak přímo do sauny. Instalujeme ji v podobě panelů nebo celých stěn sestavených ze solných cihel. Ty mohou být podsvíceny světlem s nastavitelnou intenzitou, které zároveň sůl prohřívá a pomáhá tak uvolňovat pro tělo přínosné minerály a stopové prvky.
 
 

Onyx

Udělejte Vaši saunu jedinečnou

Polodrahokam, který je nejvzácnější variantou kamenných deskových materiálů, zdobil od pradávna sídla významných osobností, od chrámů egyptských faraonů, až po památku světové dědictví UNESCO – vilu Tugendhat v Brně. 

Vizuálně i energeticky výrazný kámen vyzařuje sílu, která člověku pomáhá bojovat s nervovým napětím, zbavuje ho špatné nálady, deprese a apatie.

V podobě obrazu nebo celé stěny můžeme instalovat kámen do sauny nebo relaxační místnosti. Vyznačuje se překrásnou texturou, která vynikne podsvícením. Široký výběr barev od okrové, přes odstíny červené, zelené, jantarově zlaté až po šedou a bílou, nechá vybrat opravdu každého.

Audio

Uvolněte se při relaxační hudbě

Hudba dokonale doplňuje regenerační pobyt v sauně. Je dávno prokázané, že má významný vliv na naše psychické rozpoložení. Dodává nám pocit uklidnění, energii, umožňuje nám přemýšlet. Kromě toho má velmi dobrý vliv na fungování srdce a krevní tlak a také kvalitnější spánek a rychlejší usnutí.

Vaši saunu dokonale ozvučíme stereofonním audio systémem se zabudovanými reproduktory nebo hi-fi sestavou pro zvýraznění hlubokých tónů.

Hudbu můžete ovládat vypínačem na stěně nebo dálkově přes bluetooth.

Dálkové ovládání

Usnadněte si přípravu

Vracíte se domu z práce, těšíte se, jak rovnou vklouznete do zklidňující sauny a nechcete čekat, až se nahřeje? Nechce se vám z tepla domova jít ven zapnout saunu na zahradě? Ideálním řešením je dálkové ovládání.

Pomocí vaší domácí wifi sítě a aplikace v chytrém telefonu nastavíte teplotu i sepnutí elektrických kamen. Bezpečnostní opatření pohlídají, jestli jste nenechali otevřené dveře i jestli teplota v sauně nepřekročila bezpečnou teplotu.

Individuálně zajistíme také napojení na systém vaší chytré domácnosti -např. LOXONE.

Hvězdná obloha

Přibližte se hvězdám

Finská sauna s hvězdnou oblohou
Zpestřete si výhled nad sebou. Při saunování vleže zklidněte svoji mysl pohledem na nebe poseté hvězdami. Odvede vás od problémů a navodí příjemný pocit bezstarostného nekonečna.

Optická vlákna zavedená jednotlivě do stropu sauny ve vámi zvoleném množství tlumeně osvětlí místnost bílým světlem. Možností je také zvolit nastavitelné nasvícení barevné, které vytvoří působivý světelně-dekorativní efekt.
 
 
 
 

 

Aromaterapie

Třešnička na dortu vašeho saunování

Nechat se obklopit příjemnou vůní k modernímu zážitkovému saunování neodmyslitelně patří. Dokonale navodí relaxační atmosféru, zklidní tělo i mysl a má také příznivé účinky na náš organismus.

Aromaterapie, jejíž kořeny sahají až do starověkého Egypta, dokáže posílit imunitu, pozitivně ovlivňuje krevní oběh, trávení i činnosti mozkových buněk. Skvěle pomáhá při poruchách spánku, depresích a špatné náladě – jednoduše zlepšuje rovnováhu těla, mysli i ducha.

Možností jak nechat rozptýlit aroma ve vaší sauně je více. Od pouhého rozpuštění pár kapek esenciálního oleje ve vědru na polévání kamen, přes speciální nádobky až po kombinovaná kamna s výparníkem. Každé saunování pak podle nálady můžete zvolit vůni jinou. Eukalyptus, vůně jehličnanů, citrusů, koření… možností je nepřeberně.

Pojďme společně najít to pravé řešení pro Vás. 

Spojte se s námi

 

SAUNU DODÁME

po celé ČR

ELESENTIA s.r.o.

Cookies

Ochrana osobních údajů

Napište nám